Zlato v pondelok zaznamenalo výrazný cenový nárast a dosiahlo nové historické maximum, keď sa jeho spotová cena vyšplhala až na 2 935 USD za uncu (31,1 gramu). To predstavuje nárast o 1,6 % oproti minulému týždňu. Aj keď zlato neskôr časť ziskov stratilo, jeho cena sa stále drží tesne nad hranicou 2 900 USD za uncu, čo naznačuje pokračujúci silný dopyt po tomto tradičnom bezpečnom prístave.
Hlavným dôvodom tohto rastu je narastajúca obchodná neistota, ktorú vyvolali nové vyhlásenia amerického prezidenta Donalda Trumpa. Trump počas víkendu oznámil zavedenie 25 % ciel na všetok dovoz ocele a hliníka do USA, nad rámec už existujúcich obchodných bariér, píše portál Momoo.
Okrem toho plánuje predstaviť ďalšie odvetné tarify proti krajinám, ktoré uvalili clá na americký tovar. Táto situácia zvyšuje obavy z ďalšej eskalácie obchodných vojen, najmä medzi USA, Čínou a ďalšími veľkými ekonomikami. Práve to je pre zlato ideálny stav pre nárast ceny.
Investori tradične vnímajú zlato ako bezpečné aktívum v časoch politickej alebo ekonomickej neistoty. Keď sa na finančných trhoch objavujú obavy z možných otrasov – či už ide o obchodné vojny, infláciu alebo geopolitické napätie –, dopyt po zlate spravidla rastie.
Aktuálna situácia nie je výnimkou. Trumpove plány na nové clá a neistota ohľadom budúcej obchodnej politiky USA poháňajú investorov k presunu kapitálu do zlata. Podľa analytikov, ktorých cituje Yahoo, existuje značná pravdepodobnosť, že cena v blízkej budúcnosti dosiahne až 3 000 USD za uncu.
„Pokračujúca neistota ohľadom americkej obchodnej politiky a celkový globálny ekonomický vývoj podporujú rastúci dopyt po zlate,“ uviedol analytik pre MyFXBook.
Zlato profitovalo aj z poklesu dôvery v tradičné finančné aktíva, ako sú akcie alebo dlhopisy. Tie sú náchylnejšie na výkyvy spôsobené obchodnými konfliktmi. Trumpova administratíva už dávnejšie presadzovala protekcionistickú politiku, ktorá zahŕňa zavádzanie ciel a obchodných bariér. Najnovšie vyhlásenia o 25 % clách na oceľ a hliník a 10 % clách na dovoz z Číny len prehĺbili obavy investorov.
Tieto opatrenia môžu viesť k zvýšeným nákladom pre amerických výrobcov, čo následne môže spomaliť ekonomický rast a zvýšiť inflačné tlaky.
Inflačné očakávania predstavujú kľúčový faktor. Žltý kov je často považovaný za ochranu pred infláciou, pretože jeho hodnota zostáva stabilná aj v čase, keď klesá kúpna sila meny. Ak Trumpova politika povedie k rastu cien tovarov a služieb, môžeme očakávať, že dopyt po zlate bude naďalej rásť.
Podľa správy z MooMoo rast ceny prilákal rekordný záujem drobných aj inštitucionálnych investorov. Zlato sa stalo preferovanou voľbou pre tých, ktorí hľadajú ochranu pred volatilnými trhmi. Investičné fondy a ETF zamerané na zlato zaznamenali výrazné prílevy kapitálu, čo ďalej podporuje rast ceny.
Niektorí investori však varujú pred možným krátkodobým poklesom cien zlata, ak sa situácia na trhu upokojí. Ak by napríklad došlo k zníženiu obchodného napätia alebo by sa USA a Čína dohodli na nových obchodných podmienkach, mohlo by to znížiť dopyt po bezpečných aktívach, ako je zlato.
Vývoj ceny v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch bude závisieť najmä od ďalšieho postupu USA v oblasti obchodnej politiky. Ak sa Trump rozhodne pokračovať v eskalácii ciel, môžeme očakávať, že cena zlata bude naďalej rásť. To môže vytlačiť cenu až na 3 000 dolárov za uncu.
Naopak, ak dôjde k upokojeniu situácie a zmierneniu napätia, môže to zaznamenať korekciu.
Zdroj: startitup.sk