Ako sa nevzdať a pokračovať? Trénujte, aby ste mali schopnosti ako špongia. Môžete ju stláčať, hádzať o zem, dupať aj jej nadávať a po bežných pasívne agresívnych prejavoch si naďalej zachová svoj pôvodný tvar.
Z fyzikálneho hľadiska ide o schopnosť telesa zaujať po pôsobení tlaku opäť pôvodný tvar. V prenesenom zmysle sa však hodí aj nám ľuďom, lebo od nej závisí, ako zvládame stres, neúspechy a neistoty.
Ako si teda môžeme budovať emočnú vyrovnanosť a psychickú výdrž?
Týchto šesť mentálnych cvikov vám pomôže, aby ste sa stali odhodlanejším a vytrvalejším človekom.
Ovládanie emócií nemá nič spoločné s potlačovaním pocitov, aj keď to inštinktívne robíte. Potom sa prejaví princíp parného kotla: raz si nazhromaždené emócie nájdu cestu von, aby ukázali svoju silu.
Zdravý prístup k emóciám vás učí, ako najlepšie konať vo vlastnom záujme s ohľadom na situáciu okolo vás či vnútorné dianie. Kontrolu nad emóciami nezískavate ich riadením, ale porozumením tomu, čo sa s vami deje a dopriatím si času reagovať na to z odstupu a nadhľadu.
Toto najviac vystihuje nepopulárne slovo disciplína. Má tú výhodu, že vedie k slobode, aj keď sa to na prvý pohľad nezdá.
Práve preto má zásadný význam kontrola impulzov, aby ste aj úlohy, ktoré vás nebavia, doťahovali do konca. Je ľahké podľahnúť prvému impulzu, keď zazvoní telefón alebo pípne chat. Možností na rozptýlenie máte v každej chvíli veľa.
Redukovanie rozptyľujúcich podnetov vám pomôže lepšie sa sústrediť na to, čo je v danej chvíli dôležité. Vyžaduje si to odhodlanie pracovať sústredene na úlohách a eliminovať rušivé vplyvy.
Predstavte si, že sa už niekoľko dní v strese, lebo vás čaká dôležitá prezentácia. Čo môžete okrem dobrej prípravy urobiť pre zvýšenie sebadôvery? Zistiť dôvod svojich pocitov:
Čo vám robí najväčšie starosti? Máte málo skúseností s prezentovaním? Neovládate dobre program na prípravu prezentácie? Ste introvert a cítite úzkosť hovoriť pred mnohými ľudmi? Ovplyvňujú vás negatívne minulé skúsenosti?
Po tom, ako prídete na hlavný zdroj svojho stresu, môžete zmierniť jeho vplyv. Či už na úrovni rozvinutia a trénovania zručností, alebo na úrovni viery v seba tým, že sa vystavíte svojej nekomfortnej zóne, aby ste mali ďalšiu skúsenosť do zbierky.
Vďaka dobrej identifikácii svojich emócií dokážete ľahšie robiť dobré rozhodnutia. Patrí k tomu poučiť sa z chýb a neopakovať stále tie isté dookola. Zároveň neplytvať zdrojmi a potenciálom na veci, ktoré nemôžete zmeniť.
Empatia vám pomáha prežívať seba samého, ale aj druhých a svet okolo seba. Empatia vám zakaždým pošepne, aké dopady bude mať, keď prekročíte isté hranice a zachováte sa v rozpore so svojimi hodnotami.
Empatiu dokážete rozvíjať a posilnovať vďaka nasledovným odporúčaniam:
Po daždi vyjde opäť slnko. Nemusí to byť však okamžite. Realistický optimista sa díva skutočnosti priamo do očí a nesnaží sa nadnesenou útechou prekryť nepohodlie. Ľudia, ktorí veria, že sa im môže dariť lepšie, podniknú kroky, ktoré prispejú k tomu, aby to tak skutočne bolo. Naopak, pesimisti sú voči takémuto prístupu skeptickí, a preto sa im bude viesť zložitejšie.
Vaše ciele nemusia byť veľkolepé ani bombastické. Postačia vám také, ktoré vám prinesú dobrý pocit zo seba a ďalšiu motiváciu a chuť rozvíjať sa. Nemusíte sa za niečím nepretržite hnať a byť nespokojní s tým, že sa vám to nedarí. Ani sa podceňovať a preháňať to s dokazovaním vlastnej hodnoty priveľkými ambíciami.
Keď sa budete zameriavať na konkrétne, postupné ciele, rozvíjať svoje zručnosti a učiť sa nové veci bez toho, aby to šlo na úkor vášho zdravia, bude z vás sebaistejší človek. Treba si tiež uvedomiť, že veľké problémy sa riešia malými krokmi.
Zdroj : forbes.sk