Na trh sa opäť po čase vrátili hlasy predikujúce prudký nárast ceny zlata na nevídané hodnoty. V prognózach zaznievajú cifry ako 3 000 či dokonca 4 000 dolárov za uncu, a to už v priebehu budúceho roka. Faktom je, že ideme do neistých časov s kombináciou vysokej inflácie a hroziacej recesie, čo sú typické okolnosti pre silnejší ústup investorov do zlata. Sú však takéto nárasty reálne?
Pozrime sa na to, čo by mohlo podporiť rast zlata v blízkej budúcnosti. Najsilnejší je, pochopiteľne, vplyv vojny na Ukrajine, ktorá centrálne banky odrádza od držania devízových rezerv v rámci zachovania sebestačnosti. A tento prístup by sa mohol pozitívne odraziť na cenách zlata. Významným faktorom je aj riziko pádu veľkej časti globálnej ekonomiky do recesie v priebehu budúceho roka. Tento moment neistoty by mohol motivovať vo veľkej miere retailových klientov k nákupu zlata za hotovosť či úspory na bankových účtoch.
Príkladom očakávaného efektu zo všeobecnej neistoty je najvyšší dopyt po zlate od roku 1989 u nášho južného suseda. V Rakúsku lámu nákupy zlatého kovu rekordy po vyše tridsiatich rokoch od veľkého politického pohybu (a príčiny zneistenia mnohých ľudí) – pádu železnej opony. Samozrejme, Rakúšania sú v prevažujúcej miere konzervatívne spoločenstvo, ktorí dávajú v neistých časoch prednosť nákupu hmatateľného majetku, kam ako tradičný bezpečný prístav patrí aj zlato. Rakúska národná banka, ktorá vlastní centrálnu mincovňu, zverejnila informáciu, že nákupy zlata za posledného 2,5 roka od začiatku pandémie prekonali objemy 5-ročného predpandemického obdobia.
V Rakúsku teda spustila nákupy zlata pandémia Covid-19 ako prvý moment zneistenia a obáv o hodnotu úspor. A táto situácia takpovediac plynulo prešla do novej hrozby neistoty, tentoraz kvôli vojnovému konfliktu na Ukrajine a vysokej inflácii, ktorí v dôsledku vojny aj ďalších faktorov prišla vzápätí.
Ako vyzerajú ceny zlata? Posledný týždeň sa benchmarkové zlato COMEX hýbalo približne na úrovni 1 820 dolárov za uncu. Do tohto obdobia patrí aj najprudší pohyb za posledné obdobie, čo bol jednodňový nárast o 2 % na 1 836,80 USD. Bola to najvyššia denná hodnota na COMEXe od 27. júna tohto roka.
Spotová cena zlata sa dostala cez 1 820 dolárov, a to v dôsledku správe o indexe spotrebiteľských cien v USA. Tá hovorila o medziročnom náraste inflácie v novembri 2022 o 7,1 %. Samotný index spotrebiteľských cien sa dostal na 40-ročné maximum v júni tohto roku. A aj keď sa od tohto vrcholu postupne každý mesiac spomaľuje jeho rast, hodnoty zostávajú stále vysoké.
Práve kvôli boju proti vysokým cenám americký Federálny rezervný systém (FED) nekompromisne zvyšuje kľúčové úrokové sadzby, naposledy minulý týždeň. Základná úroková sadzba je tak na najvyššej úrovni za posledných 15 rokov a po poslednom zvýšení o pol percentuálneho bodu sa dostala do pásma 4,25 % až 4,5 %. To, čo je dôležité pre investorov aj všeobecnú verejnosť, je očakávanie odborníkov, že z tejto hodnoty sadzby pravdepodobne neklesnú až do roku 2024. Ak by to vývoj potvrdil, mohlo by ísť o ďalší impulz pre rast ceny zlata.
Zdroj: trend.sk