Päťdesiat rokov nedržali centrálne banky toľko zlata ako teraz. Pred posledným mesiacom minulého roka to bolo podľa dostupných údajov 35 450 ton zlata. Z toho bezmála tretina pripadá na krajiny používajúce ako menu euro.
Zlato v eurozóne tvorí 53 percent devízových rezerv. V Českej republike je to s 12 tonami zlata len pol percenta rezerv, čo je štvrté miesto od konca v tabuľke prvej stovky sledovaných krajín. Našimi najbližšími susedmi z dna tabuľky sú Kolumbia a Dominikánska republika.
V minulom roku Česká národná banka (ČNB) obohatila svoj zlatý poklad o 1,4 tony zlata, čo je v porovnaní s celkovými nákupmi centrálnych bánk vo výške 754 ton bez ešte nezapočítaného decembra len príslovečná kvapôčka v mori. Isté je, že rok 2022 bude ohľadom nákupov zlata rekordný, z čoho vyvstáva otázka, prečo centrálne banky potrebujú pridávať toľko zlata do svojich rezerv?
Denník Financial Times tvrdí, že centrálne banky trpia značnými stratami v dôsledku klesajúcej hodnoty dlhopisov, ktoré držia vo svojich súvahách. Do konca druhého štvrťroka roku 2022 stratil americký Federálny rezervný systém 720 miliárd dolárov, Bank of England 200 miliárd libier, Európska centrálna banka ešte len preveruje svoje hospodárenie, ale predpokladá sa, že aj ona utrpí značné straty.
„Tieto hlavné centrálne banky spoločne so Švajčiarskou národnou bankou a Reserve bank of Australia teraz čelia možným stratám vo výške viac ako jedného bilióna dolárov, pretože kedysi ziskové dlhopisy sa premieňajú na pasíva,“ potvrdzuje agentúra Reuters.
Tlačenie peňazí a nízke úrokové sadzby síce zhodnocovali aktíva, ale zároveň zvýšili inflačné tlaky. „Myšlienka, že tlačenie peňazí nepovedie k inflácii, bola iba preludom. Dôkazy o opaku teraz ukazujú, že centrálne banky čelia vážnej výzve.
Nie sú schopné udržať viacnásobnú expanziu a infláciu cien aktív, nižšie spotrebiteľské ceny a zároveň financovať deficitné výdavky vlád,“ uviedol profesor ekonómie na IE Business School v Madride Daniel Lacalle.
Preto teda kupujú centrálne banky toľko zlata? Pripravujú sa na najhoršie? „Áno, je to „v dôsledku katastrofálnych ekonomických a menových dopadov rokov nadmerného uvoľňovania… Jediným dôvodom, prečo centrálne banky nakupujú zlato, je snaha chrániť svoje súvahy pred deštrukciou mien, ktorú samy spôsobili. Nemajú inú možnosť,“ tvrdí autor niekoľkých ekonomických bestsellerov na rakúskom webe Mises Institute.
Zdroj : zlato.cz