Ak ste už niekedy skúšali klasický IQ test, asi tušíte, že inteligencia je tradične posudzovaná trochu nekomplexne. Typov inteligencie je pritom hneď niekoľko. Ktorá prevažuje u vás?
Howard Gardner, profesor Harvardovej Univerzity a jeden z najvplyvnejších vedcov v oblasti psychológie myslenia a pedagogiky, upozornil v 80. rokoch ako jeden z prvých na neobjektívny prístup k ľudskej inteligencii. Podľa neho kladú školy aj spoločnosť prílišnú pozornosť na logicko-matematickú (tá je testovaná tradičnými IQ testami) a jazykovú inteligenciu.
Každý človek pritom podľa Gardnera oplýva hneď ôsmimi typmi inteligencie, avšak niektoré z nich u konkrétneho jedinca prevládajú, niektoré sú naopak utlmené, vždy sa ale dopĺňajú a určujú jeho potenciál. Na tomto princípe rozlíšil osem druhov inteligencie:
Jazyková inteligencia
Zahŕňa schopnosť čítať s porozumením, viesť prepracovaný hovorený i písaný prejav, vhodne využívať širokú slovnú zásobu. Takto inteligentní ľudia môžu byť spisovateľmi, novinármi, lektormi cudzích jazykov, prekladateľmi, ale aj právnikmi alebo politikmi.
Logicko-matematická inteligencia
Prejavuje sa zdatnosťou v riešení matematických a logických problémov, riešení viacerých úloh naraz a schopnosťou abstraktného myslenia. Jedinci nadaní týmto smerom majú teda uplatnenie v rôznych vedných odboroch súvisiacich s matematikou, fyzikou a chémiou. Sú spravidla dobrí aj v taktických disciplínach a hrách ako šach alebo poker.
Priestorová inteligencia
Základným znakom tejto inteligencie je priestorová predstavivosť. Umožňuje predstavivosť v 3D, priestorové plánovanie, dobrý odhad vzdialenosti a veľkosti, ale aj zdatnosť v čítaní máp a estetické cítenie. Mal by ňou oplývať každý dobrý architekt, dizajnér, sochár, ale aj pilot alebo vodič.
Hudobná inteligencia
Prepožičiava svojmu majiteľovi to, čomu hovoríme „hudobný sluch“ – dotyčný vie hrať na hudobných nástrojoch, skladať, tvoriť, zapisovať hudbu a spievať. Jedná sa o veľmi zložitú inteligenciu, ktorá využíva niekoľko mozgových centier naraz.
Telesne-pohybová inteligencia
Tento druh inteligencie je typický pre športovcov, tanečníkov, hercov a ľudí, ktorých profesia vyžaduje pohybovú koordináciu, ale aj pre hodinárov alebo chirurgov, u ktorých je schopnosť jemnej motoriky kľúčová.
Interpersonálna inteligencia
Nazýva sa tiež spoločenská inteligencia. Umožňuje schopnosť vžiť sa do ostatných, chápať ich motiváciu, pocity, zámery a môže viesť tiež k schopnosti presviedčať ostatných a získavať ich na svoju stranu. Má teda uplatnenie v marketingu, politike, psychológii a množstve ďalších profesií, kde je potreba empaticky jednať s ľuďmi alebo verejnosťou.
Intrapersonálna inteligencia
Prináša úžitok hlavne vám samotným – ste cez ňu schopný pochopiť svoje emócie, zámery a myšlienky, posudzovať ich a vyrovnávať sa s nimi. Čím je rozvinutejší, tým vyrovnanejším človekom ste.
Prírodovedná inteligencia
Zahŕňa schopnosť rozoznávať druhy fauny a flóry, porozumieť prírode, živým organizmom a životnému prostrediu, chápať prirodzené zákonitosti a vedieť sa s nimi zžiť. Môžete ju využiť v zoológii, botanike, ekológii, poľnohospodárstve a tiež pri varení.
Zdroj : karierainfo.zoznam.sk