Experti sa zhodujú v jednom: O cene zlata dnes rozhoduje americká centrálna banka (Fed) tým, aké vysoké úrokové sadzby nastavia na dolár. Ale čo sa týka budúceho vývoja ekonomiky, hodnoty mien či cien komodít sú názory pestré. Jedni veria, že najhoršie máme za sebou, druhí zase, že to najhoršie ešte len príde.
Alasdair Macleod je obchodníkom s cennými papiermi a členom londýnskej burzy už viac ako štyri desaťročia. Jeho podrobný ekonomický rozbor súčasnej situácie pod názvom „Zlato a recesia“ je neľútostný. Už iba skutočnosť, že za skutočné peniaze v ich pravom zmysle považuje len zlato, naznačuje, že vzhľadom na jeho súčasnú cenu sa toho bude ešte diať veľa.
„Teraz sme svedkami vývoja počiatočných fáz menovej, úverovej a bankovej krízy. Poháňajú ju inflácia, obmedzovanie bankových úverov a patologický strach z recesie,“ píše Macleod. Kľúčom k pochopeniu behu udalostí podľa neho je, že cyklus bankových úverov sa prevracia a tentoraz k tomu vedú faktory väčšie ako čokoľvek, čo sme zažili od 30. rokov minulého storočia a možno aj v celej modernej peňažnej histórii.
Jeho obsiahly rozbor spája medzeru medzi infláciou a recesiou a stavia vzťah medzi peniazmi (teda iba zlatom, pozn. aut.) , menami, úvermi a cenami komodít do podľa neho správnej perspektívy. Myslí si, že sa teraz vyplaví množstvo zle zaistených úverov – od slabých podnikov až po finančných špekulantov. Z toho vyplýva, že ďalšie na rade by mohli byť niektoré banky.
„V prípade systémovej krízy bude úlohou centrálnych bánk upísať celý svoj komerčný bankový systém. Dôsledky toho, že nechal Lehman skrachovať v poslednom cykle poklesu bankových úverov, neslúžili ako varovanie pre rozmarných bankárov,“ domnieva sa Macleod.
V dnešnej systémovej kríze bude podľa neho na záchranu finančného sveta potrebná bezprecedentná tvorba mien a úverov centrálnymi bankami. „A práve toto znehodnotenie skončí kolapsom mien,“ varuje. „Zatiaľ je to dolár, ktorý odráža nadchádzajúcu búrku. Kolaps jenu, eura a libry spolu s rastúcim zoznamom kolabujúcich menších mien je ako blížiaca sa cunami, keď hladina mora spočiatku klesá.“
To isté sa stalo v poslednej bankovej úverovej kríze, keď banka Lehman skrachovala, a všetky ostatné americké banky zachránil Fed. Došlo k počiatočnému úniku do dolára, ktorý zaznamenal pokles cien zlata.
Problém, ktorému čelia investori, ktorí nemajú radi riziko, spočíva v tom, že musia predať rizikové investície vo svojej mene. V medzinárodnom meradle sú to prevažne doláre, a preto je dolár obvykle bezpečným prístavom v počiatočných fázach systémovej krízy. Po počiatočnom zhone sa však doláre a ďalšie meny začnú predávať za skutočné peniaze, ktorými je a vždy bolo zlato,“ uzatvára finančný expert.
Zdroj: zlato.cz