V súvislosti s vojnou na Ukrajine jeden z najlepších finančných manažérov na svete hovorí, že investori by mali vlastniť všetko zlato, ktoré… Reč je o americkom ekonómovi Stephenovi Leebovi (75), ktorý v roku 1986 presne predpovedal vzostup indexu Dow nad 4000 dolárov, v roku 1999 pád bubliny dot.com av roku 2004 ropu za 100 dolárov za barel.
„Ruská invázia na Ukrajinu je ďalším pádnym dôvodom, prečo vlastniť všetko zlato, ktoré môžete. Invázia zintenzívni nedostatok komodít a zároveň vyvolá strašidlo nechcenej katastrofickej eskalácie, čo prakticky zaručuje, že nás čakajú vyššie, a to oveľa vyššie ceny zlata,“ napísal Stephen Leeb tento týždeň v článku, ktorý zverejnil na svojom instagramovom účte.
Podľa úspešného autora radu kníh sa šanca na dlhodobý býčí trh so zlatom alebo s akýmkoľvek vysoko výkonným aktívom sa znížili jednoducho preto, že „čokoľvek, čo predstavuje existenčnú hrozbu pre ľudstvo, je „a fortiori“ hrozbou pre dlhovekosť akéhokoľvek trendu“. „A nemám na mysli predovšetkým možnosť jadrového konfliktu. Ten sa stále javí ako vzdialený, pretože katastrofické krátkodobé dopady sú všetkým jasné,“ spresnil Leeb.
Podľa Leebových úvah bol nedostatok komodít pravdepodobne vždy súčasťou Putinovej kalkulácie a pravdepodobne v ňom videl posilnenie svojej pozície, vzhľadom na to, že Rusko je bohaté na toľko zdrojov vrátane energie a kritických kovov, ako je paládium.
„Do budúcnosti je celkom jasné, že konflikt so zemou bohatou na dôležité komodity, od obilia po špecializované plyny nevyhnutné pre polovodičový priemysel, prudko zhorší nedostatok komodít, čo ovplyvní celosvetový obchod,“ uviedol Leeb. Zhoršujúci sa nedostatok zdrojov, tvrdí, ohrozuje blahobyt celého ľudstva.
„Dôkazy o nedostatku zdrojov sú všadeprítomné a možno ich vidieť na grafe takmer každej komodity. Spotové indexy CRB potravín, priemyselných surovín a všetkých komodít (vrátane potravín, priemyselných surovín a energií) sú od prvého štvrťroku 2020 na vzostupe. Do konca januára boli všetky tri nielen na historických maximách, ale stúpali tempom, ktoré nemá v modernej dobe obdobu,“ napasol ekonóm.
Stephen Leeb zároveň upozornil na kľúčovú zmenu: Podľa Svetovej banky v roku 2015 prvýkrát v parite kúpnej sily súhrnný hrubý domáci produkt (HDP) krajín s nízkymi a strednými príjmami prekonal HDP krajín s vysokými príjmami. O dva roky neskôr podľa rovnakého merítka prekonal len čínsky HDP ten americký. „Celkovo tvorí skupina s vysokými príjmami menej ako 15 percent svetovej populácie, napriek tomu mala až do roku 2015 HDP vyšší ako zvyšok sveta,“ pripomenul ekonóm.
„Kým rok 2015 bol najviditeľnejším medzníkom, keď sa krajiny s nižšími príjmami stali ťahúňom svetového rastu, posun bol viditeľný už skôr v tomto storočí, keď sa rozdiel medzi týmito krajinami a krajinami s vysokými príjmami začal zmenšovať. Do roku 2020 HDP menej príjmových skupín prekonal skupinu krajín s vysokými príjmami približne o desať percent,“ napísal Stephen Leeb.
„Prečo je to všetko dôležité? Keď sa v roku 2015 HDP oboch skupín skrížili, bol príjem na obyvateľa v krajinách s vysokými príjmami viac ako päťkrát vyšší, než v menej bohatej časti sveta. Nižší HDP na obyvateľa znamená nižšiu spotrebu prírodných zdrojov na obyvateľa. Zrýchľujúci sa rast v menej príjmovej skupine znamená, že dopyt po prírodných zdrojoch bude mať oveľa väčší vplyv na celosvetový rast, než kedykoľvek predtým,“ vysvetlil.
Podľa OSN spotrebúvajú krajiny s vysokými príjmami v prepočte na obyvateľa trikrát viac prírodných zdrojov, než zvyšok sveta. „Dôležitejšie však je, že v krajinách s nižšími príjmami je rast spotreby prírodných zdrojov na obyvateľa oveľa rýchlejší,“ podčiarkol Leeb. V týchto krajinách s nižšími príjmami vzrástla spotreba prírodných zdrojov za posledných dvadsať rokov o viac ako 30 percent.
Prudký rast svetovej ekonomiky v roku 2021 podľa Stephena Leeba pravdepodobne viedol k vôbec najväčšiemu nárastu spotreby komodít, aký kedy svet zažil: „Gigantický skok v dopyte po zdrojoch počas posledných 18 mesiacov nie je prechodný a v nasledujúcich dvoch desaťročiach sa bude pravdepodobne ešte zrýchľovať.“
Leeb upozornil, že prevažná časť komodít sa vyrába v krajinách s nižšími príjmami a že produkcia komodít vo vysokopríjmových skupinách je sotva rentabilná. Tým sa podľa neho USA stávajú stále závislejšími na iných krajinách, najmä na tých, ktoré majú veľké zásoby komodít: „Tieto krajiny budeme zúfalo potrebovať nielen na udržanie našej životnej úrovne, ale aj na prechod na udržateľný svet.“
„Svet je vystavený extrémnym skúškam. Na to, aby sme touto skúškou prešli, je nutná spolupráca. Práve teraz je pre vás – ako pre jednotlivcov – najlepšie, čo môžete urobiť, kúpiť si ochranu, a to znamená investovať do zlata. Aj podľa tých najlepších scenárov nás čaká množstvo otrasov, než sa dostaneme na druhú stranu, a zlato bude najlepší spôsob, ako nimi prejsť v dobrej kondícii,“ uzavrel Leeb svoj najnovší článok.
Zdroj : zlato.cz