Cena akcií Deutsche Bank sa v piatok ráno prepadla o ďalších vyše 13 percent. Ich hodnota pritom klesá už tretí deň po sebe. Vo štvrtok navyše vystrelila prudko nahor cena CDS, teda finančných derivátov na poistenie voči neschopnosti banky uhrádzať svoj dlh.
Ako dodáva web cnbc.com, investori sa zároveň narýchlo zbavujú dlhopisov Deutsche Bank prvého stupňa. Teda triedy dlhopisov, ktoré majú za sebou kontroverzné odpisy v prípade problémovej švajčiarskej banky Credit Suisse.
Deutsche Bank tak v piatok ťahá nadol celý európsky bankový sektor. Jej nemecký konkurent Commerzbank stratil 9 %, zatiaľ čo švajčiarske bankové domy Credit Suisse a UBS a francúzska Société Générale klesli o viac ako 7 %. Britská Barclays a francúzska BNP Paribas zase klesli o viac ako 6 %.
Ako pripomína cnbc.com, Deutsche Bank pritom v poslednom období vykazovala solídne hospodárske výsledky. Posledných desať kvartálov po dokončení reštrukturalizácie naštartovanej v roku 2019 vykazovala zisky v celkovej hodnote miliárd eur. Vlani zaznamenala čisté príjmy 5 miliárd eur, teda o 159 percent viac, ako v predchádzajúcom roku.
Aktuálny vývoj tak opäť otvára otázku, či je európsky bankový sektor po posledných udalostiach v bezpečí. Regulačné orgány prijali v posledných týždňoch opatrenia, aby obmedzili riziko nákazy a agentúra Moody’s vo svojom stredajšom vyjadrení uviedla, že by tieto opatrenia mali byť vo všeobecnosti úspešné.
„Avšak neistom ekonomickom prostredí a pri stále krehkej dôvere investorov existuje riziko, že tvorcovia politík nebudú schopní obmedziť súčasné otrasy bez dlhodobejších a potenciálne závažných dôsledkov v rámci bankového sektora aj mimo neho,“ dodala vo svojom vyhlásení Moody’s.
Agentúra zároveň naznačila, že vzhľadom na pokračovanie uťahovania monetárnej politiky centrálnymi bankami, čím dlhšie budú finančné podmienky na trhu napäté, tým vyššie je riziko, že „stresy presiahnu bankový sektor a spôsobia väčšie finančné a ekonomické škody,“ cituje zo správy Moody’s cnbc.com.
Zdroj : openiazoch.zoznam.sk