Ako trhy očakávali, Fed (americká centrálna banka) nezmenil základné úrokové sadzby, čo malo oslabiť dolár, ale to sa nestalo. Namiesto toho dolár odolal a poklesla cena zlata. V Česku zhruba o tisíc korún, čo by mohlo oživiť nevalný dopyt z minulého mesiaca, pretože najmenej štvrť roka nebola cena zlata taká nízka.
Môže za to súbeh niekoľkých globálnych faktorov. Čínska centrálna banka znížila úrokové sadzby a krátko na to zverejnené hospodárske výsledky Číny uzemnili optimistov. To zrazilo k zemi kdečo – od ropy po zlato – a vyznávači dolára sa tak mohli tešiť zo svojej viery a istoty, ktorú im aj akciovým bohom dolár poskytol.
O zlate sa začalo písať, že konsoliduje, vyčkáva či zostáva v neutrálnom pásme, ako sa medzi odbornou verejnosťou kamufluje pokles ceny, a že to tak bude cez prázdniny, a kto vie, čo bude ďalej. Tu sa však názory rozchádzajú.
Väčšina síce argumentuje tým, že Wall Street očakáva ešte jedno zvýšenie úrokových sadzieb v júli, čo by ešte umocnilo stávky na dolár a jeho deriváty, ale nemožno vynechať aj názor, že ďalšie zvýšenie úrokových sadzieb v USA by už mohlo spôsobiť problémy so splácaním dlhov.
Šéfka Capitalight Research Chantelle Schievenová v rozhovore pre Kitco News upozornila, že ekonomika si kvôli rastúcej dlhovej záťaži vyššie sadzby už nemôže dovoliť.
„Súčasná menová politika Fedu vyvíja tlak na globálne finančné trhy. Spotrebitelia a korporácie s tým začínajú bojovať, hoci ekonomika dopad tohto tlaku ešte nepocítila, pretože spotrebitelia majú stále nejaké úspory. Ale podmienky sa začnú zhoršovať.“
Napriek tomu, že je americká ekonomika teraz pomerne odolná, Schievenová pripomenula, že mnoho údajov, ktoré centrálna banka sleduje, prichádza až spätne, a dopady sa ešte len dostavia.
„Je to len rok, čo Fed začal agresívne zvyšovať úrokové sadzby, a bude nejaký čas trvať, než sa prejavia účinky. Mnoho ľudí má hypotéky, ktoré by sa za šesť mesiacov mohli považovať za ohrozené. To isté s komerčnými nehnuteľnosťami.“
Kvôli rastúcim úrokovým sadzbám náklady na obsluhu všetkých dlhov rastú a história podľa Schievenovej ukazuje, že uťahovacie cykly obvykle končia, až sa niečo pokazí. V určitom okamihu potom začnú byť všetky dlhy toxické a nastane chvíľa, kedy zlato opäť zažiari. Opäť sa potvrdí, že zlato je menou poslednej inštancie.
Zdroj : zlato.cz