V uplynulom roku nás po celý čas centrálni bankári upokojovali, že boj s rekordne vysokou mierou inflácie vyhrajú bez toho, aby na trhu spôsobili vážnejšie škody. Jerome Powell, šéf americkej centrálnej banky neustále opakoval, že trhy čaká „mäkké pristátie“, že zvýšenie úrokových sadzieb bude dosť vysoké na to, aby skrotilo rastúcu infláciu, no nie až také vysoké, aby spôsobilo recesiu. Dnes už centrálna banka rétoriku zmenila a pripúšťa, že recesia predsa len nastane, no očakáva jej mierny priebeh, ako uvádza zápisnica z predchádzajúceho FED meetingu.
Po poslednom zasadnutí Rady guvernérov Federálneho rezervného systému, ktoré sa konalo 2. – 3. mája, Jerome Powell okrem iného vyhlásil, že „americký bankový systém je zdravý a odolný.“ Len pár hodín po tomto vyjadrení sme boli svedkami toho, ako skolabovali akcie ďalších dvoch amerických bánk. Prvou bola PacWest, ktorej akcie sa od začiatku tohto roka prepadli o 80 %. Druhou sa stala Western Alliance, tá v tomto roku dosiahla prepad akcií o 60 %.
Napriek pokračujúcej bankovej kríze, šéf americkej centrálnej banky ďalej trvá na tom, že bude pokračovať v reštriktívnych opatreniach, až kým sa inflácia v USA nedostane na cieľovú dvojpercentnú úroveň. Úrokové sadzby sa teda znova zvýšili o štvrť percentuálneho bodu na súčasnú úroveň 5 % v USA.
„Pozrite sa na infláciu, ktorá zostane vysoká kvôli jej štruktúre. Pozrite sa na úrokové sadzby. Pozrite sa na geopolitiku. Pozrite sa na ekonomiku. Pozrite sa na deglobalizáciu, na zmenu dodávateľských reťazcov. Všetky tieto veci sa odohrávajú naraz. Je takmer nevyhnutné, aby prišlo niečo zlé a vlády na to nemajú predpísaný postup, pretože postupy sú určené na minulé krízy, nie na tú krízu, ktorá prichádza. Preto hovorím svojmu tímu, že jedinou istotou je neistota,“ povedal pre Bloomberg Andrea Orcel, CEO druhej najväčšej talianskej banky Unicredit.
Warren Buffett sa ako ostrieľaný investor stihol ochrániť pred kalamitou v bankovom sektore. Svoje investície do akcií bánk znížil v priebehu posledných rokov takmer o polovicu. The Guardien informoval, že ako dôvod známy miliardár uviedol „podnikanie bánk sa mi už nepáčilo, tak ako predtým“.
Najznámejší investor povedal, že je aj naďalej opatrný pri držaní bankových akcií a nedávno znova znížil svoju expozíciu v tomto sektore. Jedinou výnimkou je Bank of America, ktorej stále dôveruje.
Buffet presunul kapitál z akcií do hotovosti. V prvom štvrťroku 2023 zvýšil hotovostné rezervy Berkshire o 2 miliardy dolárov. Ich celková výška je teraz 130,6 miliardy USD. Túto hotovosť má uloženú v krátkodobých pokladničných poukážkach a na bankových vkladoch.
Súčasná banková kríza je výsledkom agresívneho zvyšovania úrokových sadzieb. Domino v bankovom sektore sa poriadne rozbehlo a zrejme ešte uvidíme viacero jeho dielikov padať k zemi. Najviac ohrozené sú menšie regionálne banky, je ich veľa a FED ich nemôže zachrániť všetky. Naopak, neohrození zostávajú tí najväčší hráči. Ako sa vraví „too big to fail“, ak je banka príliš veľká tak vláda ju nemôže nechať skrachovať, pretože by to malo katastrofálne následky pre celú ekonomiku.
Zdroj: kryptomagazin.sk