Kupujete alebo vlastníte zlato. Napriek tomu očakávate, že jeho cena klesne. Iste to však nemôžete vedieť, pretože o budúcnosti sa dá len dohadovať. Rozložiť investičné riziko z tohto pohľadu vyzerá múdro, aj keď to znamená vlastniť napríklad zlato. Známy internetový obchod s drahými kovmi BullionVault napriek tomu požiadal svojich klientov, aby uviedli hlavný dôvod, prečo dnes investujú do drahých kovov.
Ľudia ako hlavní uvádzali hneď dva dôvody. Každý tretí, presnejšie 33,9 percenta respondentov, považoval za motív č. 1 diverzifikáciu. V lete minulého roka to bolo 30,1 percenta av polovici minulého roku 27 percent.
Ešte o niečo viac respondentov však ako hlavný dôvod uviedlo ochranu pred infláciou, konkrétne 39,2 percenta. To znie rozumne. Inflácia dosahujúca maximum za štyri desaťročia naprieč Severnou Amerikou i západnou Európou a strata kúpnej sily hotových peňazí podľa prieskumu ďalej núti najviac ľudí nakupovať a držať drahé kovy.
Ale nárast životných nákladov sa nezdá byť hlavným dôvodom. „Naopak. Tohtoročné letné hlasovanie za infláciu sa oproti minulosti v podstate nezmenilo, dokonca v lete 2021 hlasovalo za infláciu 39,6 percenta a podobné to bolo aj v ankete z leta 2020. A to vtedy bola inflácia v USA alebo Veľkej Británii sotva jedno percento av celej eurozóne potom reálne záporná,“ konštatuje BullionVault.
Dá sa teda s istotou povedať, že dopyt po drahých kovoch medzi investormi je vedený obavami z inflácie a potrebou diverzifikácie dlhodobo. Presne 15 percent respondentov potom uviedlo ako hlavný dôvod zlú ekonomickú situáciu.
Stávka na býčí trh, teda že nám zlato zarobí peniaze, je až na konci zoznamu dôvodov nákupu zlata. Nedosahuje ani päť percent, podobne ako geopolitické dôvody či nedôvera v úrokové sadzby. Keď sa pozrieme, aké prognózy majú súčasní držitelia zlata, 9,8 percenta si myslí, že cena na konci tohto roka klesne.
Ďalších 16,6 percenta sa domnieva, že cena sa oproti súčasným úrovniam nezmení. Skoro štvrtina ľudí sa však domnieva, že zlato porastie o 20 percent alebo viac. Polovica všetkých opýtaných si však myslí, že mierny nárast ceny dolára, okolo desať percent, straty zlata vykompenzuje, čo sa však týka iba dolárových obchodov.
Celkovo s využitím predpovedí si užívatelia BullionVaultu myslia, že zlato skončí tento rok na 1961 dolároch za uncu. To by sa rovnalo 7,7 % ročnému nárastu ceny zlata v amerických dolároch (a nárastu o 10,5 % oproti dnešnej cene, pozn. aut.) .
To by tiež znamenalo nový rekord na konci roka, ktorý by ten posledný z roku 2020 prekonal o 170 dolárov. Pre úplnosť treba dodať, že tento rok v auguste bola priemerná cena trójskej unce zlata vďaka vysokým cenám vo februári a marci 1853 dolárov.
„Náš najnovší prieskum ukazuje, že inflácia dnes nenaráža len na životnú úroveň ľudí. Ovplyvňuje aj ich budúci finančný blahobyt, pretože obmedzuje nové investície, bráni niektorým odkladať peniaze stranou a iné núti strácať to, čo už majú. Nič z toho nutne nenabáda k zúrivým nákupom zlata. Ale rozhodne to pre akcie, nehnuteľnosti, kryptomeny a dokonca aj komodity kvôli ruskému zovretiu stredu Európy vyzerá zle,“ uzatvára BullionVault.
Zdroj: zlato.cz