Zakladateľ spoločnosti Bridgewater Associates Ray Dalio sa vo svojej najnovšej knihe zaoberal poslednými päťsto rokmi ekonomickej histórie, aby investorom priblížil cyklus, v ktorom sa teraz nachádzame. Posledný taký cyklus, hovorí Dalio, prebehol v rokoch 1930-1945 a spôsobil zmenu globálneho vplyvu, rovnako ako teraz.
Aby ste nasledujúcim informáciám porozumeli, musíte pochopiť premisu Daliovej knihy Princípy pre zvládanie meniaceho sa svetového poriadku (Prečo národy uspejú a zlyhajú) , napísal odborný server Zero Hedge.
Tu je táto kniha v skratke: Dalio sa vo svojej knihe zaoberá otázkou, čo sa bude diať v budúcnosti. Štúdium histórie nám umožňuje nájsť opakujúce sa vzorce, ktoré určujú pravdepodobný budúci vývoj. Inými slovami, história sa opakuje spôsobom, ktorý znalý človek dokáže rozpoznať.
Dalio vo svojej knihe predkladá mimoriadne presvedčivé argumenty. Pre tých z nás, ktorí nemajú čas stráviť všetkých 576 strán nabitých údajmi, Dalio nedávno poskytol denníku The Economic Times akýsi náčrt zo zákulisia.
„V súčasnosti prebieha päť rôznych druhov vojen – obchodná vojna, technologická vojna, vojna o geopolitický vplyv, kapitálová vojna a vojenská vojna. Tento druh súbehu vytvára tieto ťažké obdobia, posledné bolo v rokoch 1930 až 1945, a práve uprostred toho sa nachádzame.“
Ako sme na tom dnes? Všetky znaky konca režimu globálnej rezervnej meny sú tu. Podľa Dalia sú nasledujúce:
„Keď vládam dôjdu peniaze, potrebujú ich viac, než môžu získať. Vytvárajú veľké dlhy a tlačia veľké množstvo peňazí. Najväčší nárast dlhu a tvorbu peňazí sme zaznamenali najmä pri poprednej svetovej rezervnej mene, dolári, aj keď to platilo aj v prípade eura a platilo to aj v prípade jenu, a to má veľký vplyv,“ povedal Dalio.
2. Konflikt medzi ľavicovými a pravicovými populistami
Populizmus sa podľa Dalia skladá z ľudí, ktorí sú predstaviteľmi, ktorí budú za svoj spôsob rokovania skôr bojovať, než robiť kompromisy. Ďalej opisuje súčasnú politickú situáciu v USA ako „takmer občiansku vojnu“. Poukazuje na to, že otvorený konflikt v USA by mohol byť rovnako blízko ako „voľby, v ktorých sa ani jedna strana nezmieri s prehrou“.
3. Vzostup nových ekonomických veľmocí
V čase, keď bol náš súčasný menový systém navrhnutý, teda v roku 1945, boli Spojené štáty najbohatšou krajinou na svete. Vlastnili 80 percent svetových zlatých rezerv (v čase, keď zlato bolo peniazmi, pozn. red.) a polovicu ekonomickej a vojenskej sily celého sveta. Dalio sa domnieva, že USA zažívajú „relatívny“ úpadok na globálnej scéne a krajiny ako Čína čakajú v zálohe, aby si „ukradli pozornosť“.
Ako Dalio zdôrazňuje, tieto mocenské boje sa v minulosti riešili prostredníctvom toho či onoho konfliktu – a USA podľa neho práve teraz čelia piatim rôznym vojnám: Obchodné vojne, technologické vojne, geopolitické vojne, kapitálové vojne a vojenské vojne.
Dalio považuje obdobie stagflácie za dané, a to tak s ohľadom na historický precedens, ako aj na našu súčasnú realitu. Pre bežného investora, rozhodne toho, ktorý obchoduje s americkými dolármi, je podľa Dalia možností málo a sú veľmi obmedzené.
V období stagflácie fyzické zlato a ďalšie komodity prerazia, zatiaľ čo väčšina ostatných tried aktív (najmä rizikových investícií) dosahuje slabšie výsledky. Veľká časť Daliových praktických rád v jeho knihe opakuje význam diverzifikácie úspor, pričom renomovaný investor zdôrazňuje, že prvoradá by mala byť absencia korelácie medzi aktívami.
Aby sme boli spravodliví, Dalio už dlho odporúča diverzifikáciu pomocou zlata. Napríklad v roku 2019 povedal denníku International Business Times: „Domnievam sa, že by bolo vhodné zvážiť pridanie zlata do svojho portfólia, a to tak z hľadiska zníženia rizika, ako aj z hľadiska zvýšenia výnosu.“
Keby sme sa riadili jeho radou a 17. júla 2019 nakúpili zlato, boli by sme dnes na tejto investícii o 30 percent vyššie. Tento muž je zakladateľom najväčšieho a pravdepodobne najúspešnejšieho hedžového fondu na svete. Možno jeho slovám stojí za to venovať pozornosť.
Zdroj : zlato.cz