Koniec roka bol pre drahé kovy rozhodne pozitívny, všetky záverečné ceny zaznamenali silný nárast, pretože severoamerické trhy vygenerovali niekoľko silných cenových rally – najmä u zlata a striebra.
„Zlato skončilo rok 2021 na nižšej cene, než s akým ho začalo, ale treba mať na pamäti, že minulý rok zlato začalo silne, pričom najvyšší bod roka vo výške 1 793 dolárov za trojskú uncu sa objavil 4. januára, teda už prvý celý obchodný deň roka,“ vysvetľuje na stránkach odborného serveru Sharpspixley komentátor Lawrie Williams.
Napriek tomu, že zlato v celkovo nepriaznivom roku nenaplnilo očakávania, priemerná cena kovu za celý rok bola novým rekordom, hoci sa nachádzala hlboko pod svojim spotovým cenovým maximom z roku 2020, ktoré presahovalo dvetisíc amerických dolárov. „Očakávame, že zdanlivo priaznivý výhľad na tento rok, ako sa v tejto chvíli predpokladá, privedie cenu zlata do konca roka späť do blízkosti tejto úrovne, napísal komentátor.
Na podporu pozitívnych prognóz pre zlato potom citoval z posledného týždenného bulletinu Gold Monitor kanadskej poradenskej spoločnosti Murenbeeld & Co. „Táto poradenská spoločnosť je vo svojich analýzach a pohľadoch na zlato všeobecne konzervatívna, čo by malo jej názorom dodať na dôveryhodnosti,“ podotkol Lawrie Williams.
Býčie faktory pre zlato 2022
Znovu sa objavuje inflácia . Oživenie po páde Sovietskeho zväzu tlačí infláciu nahor.
Jednoduché peniaze udržia reálne sadzby na nízkej úrovni. Centrálne banky zostanú veľmi akomodatívne: Sadzby zostanú pod úrovňou inflácie, pretože centrálne banky sledujú zamestnanosť.
Americký dolár zostáva výrazne nadhodnotený. Bude/musí nevyhnutne klesať.
Rekordná úroveň globálneho dlhu ďalej výrazne porastie. Rastúca úroveň dlhu bude udržiavať reálne úrokové sadzby na nízkej úrovni po neobmedzene dlhú dobu.
Dopyt po zlate v Číne a Indii sa zotavuje. India a Čína predstavujú 50 % celosvetového spotrebiteľského dopytu.
Centrálne banky budú aj naďalej nakupovať/skrývať zlato uprostred tlaku na dedolarizáciu.
Zdá sa, že geopolitické krízy sa opäť stupňujú (Ukrajina a Taiwan na čele potenciálnych ohnísk napätia).
Zdroj: Reuters, Zlatý monitor spoločnosti Murenbeeld & Co., 31. decembra 2021
Komentátor sa domnieva, že z „býčích bodov pre zlato“ spoločnosti Murenbeeld & Co. môže byť najspornejší pravdepodobný pokles dolárového indexu. „Prudký pokles dolárového indexu v piatok minulého týždňa určite prispel k rastu ceny zlata v tento deň. Či však bude zelená bankovka pokračovať v poklese voči ostatným menám, sa ešte len uvidí,“ konštatoval.
Klesajúci dolár môže byť podľa neho tiež vnímaný ako rast ceny zlata – inými slovami, zlato je často považované za zvestovateľa sily dolára. „Ale to, či je to klesajúci dolár, ktorý ženie cenu zlata nahor, alebo rastúca cena zlata, ktorá indikuje klesajúci dolár, bolo vždy otázkou sémantiky,“ tvrdí Lawrie Williams.
Pozitívnym faktorom prispievajúcim k rastu ceny zlata bude podľa neho aj naďalej rastúca inflácia, ktorá zatiaľ vykazuje len málo známok poklesu. Záporné reálne úrokové sadzby, ktoré z nej vyplývajú, musia zostať pozitívnym faktorom pre zlato ako neúročené aktívum.
„Ak však americký Federálny rezervný systém (Fed, centrálna banka USA, pozn. red.) podnikne razantnejšie kroky na obmedzenie inflácie, než sa doteraz naznačovalo, a zvýši domáce úrokové sadzby rýchlejšie a agresívnejšie, než sa v súčasnosti predpokladá, mohlo by to byť pre zlato silne negatívne, domnieva sa komentátor servera Sharpspixley.
Lawrie Williams si vo svojom aktuálnom komentári tiež neodpustil rýpnutie do bitcoinu: „Medzitým sa bitcoin, ktorý niektorí považujú za akýsi investičný bezpečný prístav namiesto zlata, rozhodne chová nevyspytateľne. V čase písania tohto článku sa táto najobchodovanejšia kryptomena prepadla späť pod 47 000 dolárov po tom, čo ešte v auguste dosahovala hodnotu cez 67 000 dolárov.“
„Je teda náchylná k obrovskej volatilite, čo z nej robí veľmi rizikové aktívum, do ktorého je možné uložiť svoje bohatstvo. Tým, ktorí investovali a následne predali v správny čas, priniesla obrovské zisky, ale z dlhodobého hľadiska zostáva akýmsi hazardom, a preto podľa nášho názoru nie je príliš vhodná ako ochrana majetku,“ uzatvára Williams.
Zdroj : zlato.cz