Ak sa zaujímate o osobnostný rozvoj, pravdepodobne ste sa už stretli s menom Jim Rohn. Možno ste sa inšpirovali niektorým z jeho citátov, prípadne ste čítali jeho knihu. Jim Rohn bol známym motivátorom, ktorý je dodnes považovaný za jedného z najväčších priekopníkov osobnostného rozvoja.
Vo svojej knihe s názvom „Leading an Inspired Life“ okrem iného opisuje, ako sa postaviť k problémom a riešiť ich. Poďme sa spoločne pozrieť, čo Jim Rohn radí:
Keď si problém napíšete na papier, odstránite z neho emóciu. Keď sú emócie preč, dokážete sa na problém pozerať objektívne. Môžete prísť na to, čo ste urobili dobre, môžete prísť na to, čo ste urobili zle a môžete prísť na to, ako to zmeniť.
Takže spravte toto: Vytiahnite kúsok papiera a do stredu nakreslite čiaru. Na ľavej strane problém podrobne popíšte, na druhej strane napíšte niekoľko riešení. Pri generovaní týchto riešení, pri riešení takmer všetkých problémov, si musíte položiť tri otázky.
Prvá otázka, ktorú musíte zvážiť, znie: Čo môžem urobiť?
Dokážete problém vyriešiť vy sami? Ak áno, začnite si zapisovať všetky možné riešenia. Zohľadnite všetky možné alternatívy a následne ich začnite analyzovať. Vyzerať to môže napr. takto:
„Číslo 3..nie, to by trvalo príliš dlho. Toľko času nemám. A čo riešenie č. 2? Nie som si až tak istý, či by to išlo…“
Čiže takouto analýzou si prejdite váš zoznam a pokúste sa nájsť to najlepšie riešenie.
Ak je zjavné, že prvý spôsob, nefunguje, položte si druhú otázku: Čo by som si mohol prečítať?
Možno o vašom probléme existuje kniha. Niekto možno strávil celý život tým, aby vyriešil tento problém. A možno je niekde článok, v ktorom je všetko zhrnuté. Ako sa hovorí, netreba znova vynájsť koleso.
A pokiaľ ste stále neprišli na riešenie, položte si otázku číslo tri: Koho by som sa mohol spýtať?
Predtým, ako niekoho požiadate o pomoc, mali by ste mu ukázať svoje poznámky. Môžete povedať: „Vieš, snažil som sa zo všetkých síl, aby som to vyriešil sám. Prečítal som tieto knihy a články, skúmal som tieto zdroje, no stále na to neviem prísť. Vedeli by ste mi pomôcť?.“
Neuveríte, s akou ochotou vám ľudia pomôžu, pokiaľ uvidia, že ste sa snažili problém vyriešiť.
Zdroj : svetbohatych.com