Prestížny americký denník The New York Times píše, že najznámejšia finančná burza sveta Wall Street, a spolu s ňou aj celý svet financií, je šokovaná. Dôvodom je, že zlato, ktoré sa zvyčajne považuje za útočisko v obdobiach ekonomických nepokojov, najmä ako zabezpečenie proti inflácii, za posledný mesiac prudko vzrástlo, dokonca keď sa vyhliadky pre ekonomiku zlepšili a inflácia, aj keď je stále zvýšená, je výrazne nižšia ako ešte bola nedávno.
Tento vzácny kov má za sebou sériu rekordných maxím, keďže od začiatku marca stúpol zhruba na 2 207 eur (14. 4.) za trójsku uncu (asi 31,1 gramu).
Tento krok sa prinajmenšom čiastočne pripisuje prudkému nákupu zlata od centrálnych bánk po celom svete, vrátane tej čínskej. Dopyt po zlate v Číne rastie. Čínska centrálna banka pridáva do svojich rezerv značné množstvo zlata, čo vedie k zvýšeniu ceny zlata v USA a tiež v Indii. Investori však uviedli, že nákupy centrálnej banky úplne nevysvetľujú taký náhly nárast cien. „Pre kohokoľvek na trhu so zlatom je to mätúce,“ povedal Chris Mancini, manažér portfólia zlata v Gabelli Funds.
Portál Business Standard uvádza ďalšie dôvody. V prvom rade, v rámci období ekonomickej neistoty alebo geopolitických turbulencií, ktoré v poslednom čase zažívame vo viac ako dostatočnej miere, najmä v dôsledku otvorených vojnových konfliktov na Ukrajine a na Blízkom východe, zlato slúži ako bezpečný prístav pre investorov hľadajúcich stabilitu. Povesť kovu, ktorý si zachováva svoju hodnotu v časoch geopolitickej neistoty, ďalej zvyšuje jeho príťažlivosť.
Okrem toho, zlato je často vnímané ako ochrana proti inflácii. Keď sa hodnota fiat mien (peniaze nekonvertibilné za drahé kovy) v dôsledku inflačných tlakov znižuje, relatívna hodnota zlata má tendenciu rásť. Výsledkom je, že predstavuje atraktívnu možnosť na zachovanie bohatstva pri rastúcich spotrebiteľských cenách.
Pre britský The Independent Ed Monk, zástupca riaditeľa spoločnosti Fidelity International, povedal: „Prudké ceny zlata podporujú očakávania nižších úrokových sadzieb, geopolitické obavy a rastúcu opatrnosť na akciových trhoch.“ Klesajúce úrokové sadzby môžu podnietiť investorov a sporiteľov, aby hľadali atraktívnejšie miesta, kde môžu vložiť svoje peniaze, ako sú drahé kovy.
„Zlato vo všeobecnosti funguje dobre v časoch politickej alebo ekonomickej neistoty, ktorá spôsobuje, že investori hľadajú bezpečné aktíva. Okrem toho, udalosti spôsobujúce pokles kúpnej sily papierových aktív, teda kvantitatívne uvoľňovanie alebo nadmerná inflácia, zvyšujú základnú hodnotu zlata a majú tendenciu robiť to isté s jeho cenou,“ dodal Monk s tým, že k tomuto javu dochádza, lebo ponuka zlata je obmedzená, takže rastúca úroveň dopytu zvyšuje jeho cenu.
Hlavnou otázkou pre nás teda je, či máme za súčasných okolností do tejto komodity investovať. Business Standard uvádza, že vyššie ceny zlata môžu znížiť kúpnu silu spotrebiteľov. Zlato je však obľúbenou kúpou najmä na festivaly a svadby. Rozhodnutie investovať do zlata pri rastúcich cenách si vyžaduje rovnováhu medzi dynamikou trhu a zmierňovaním rizík. Je veľmi dôležité posúdiť účel našej investície a preskúmať možné alternatívy.
Napríklad, ak je zámerom kúpiť zlato na špeciálne príležitosti, ako sú svadby alebo festivaly, môže byť potrebný okamžitý nákup. Ak je však cieľ čisto investičného charakteru, je rozumné zostať trpezlivý, kým sa ceny nestabilizujú. Manav Modi, analytik Commodity and Currency v rámci firmy MOFSL v tejto súvislosti povedal: „Pri pohľade do budúcnosti, s cieľom získať ďalší prehľad o smerovaní inflácie a celkovej ekonomiky, sa budeme sústrediť na údaje z USA a iných veľkých ekonomík.“
Zdroj: startitup.sk